Obsahové látky
Semínka černuchy obsahují přes 100 účinných látek, včetně některých dosud neidentifikovaných. Hlavními účinnými látkami jsou thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolenová kyselina, kyselina arachidonová, protein, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, kyselina listová, vápník, železo, měď, zinek, a fosfor. Nenasycené mastné kyseliny (z toho tvoří 35 – 40 % kyselina linolová, 15 – 20 % kyselina gamalinolinolénová), éterické oleje, bílkoviny, karbohydráty, hořčiny, vitamíny a minerály.
Z historie využití
Semínka černuchy byla nalezena v Tutanchamonově hrobce. Říká se, že ho užívala i Kleopatra a uvádí se i v nejslavnějším spise arabského lékařského světa Al-Kanuni fi ttibb (Kánon medicíny), který vznikl kolem roku 1030. O jeho využití píše tvůrce tohoto díla Ibn Sina (Avicena). O černém kmínu a jeho účincích se zmiňují ve svých textech a návodech také Diskorides, Hippokrates, Paracelsus, Mattioli, Hildegarda z Bibgenu, o účincích najdeme zmínky ve spisech čínské medicíny, ajurvédy a spisech tibetské medicíny. Mnoho století byla černucha součástí tradiční lidové medicíny.
Účinky Čierneho kmínu
Černý kmín pomáhá při poruchách imunitního systému, alergiích, poruchách zažívání a metabolismu tuků a cukrů, výskytu parazitů ve střevech, mikrobiální infekcích, chronických bolestech či únavě. Působí proti virům, bakteriím a plísním, proti infekčním onemocněním, účinkuje antiviroticky, antibakteriálně a antimykoticky. Aplikuje se i při eliminaci původců infekcí žaludku a střev, při kolikách, průjmu a otravách jídlem. Pomáhá při rakovině prostaty a tlustého střeva a dalším širokém spektru rakovin a onemocnění.
Podpora trávení
Semínka černuchy zabezpečují dobré trávení. Látky obsažené v semínkách mají příznivý účinek na náš žlučník, podporují produkci trávicích šťáv a usnadňují tak trávení. Kmín působí také proti nadýmání a pomáhá při trávení.