Skip to content

Účinky ostropestřce na játra

Potraviny, léky i vitamíny po spolknutí projdou jícnem, v krátké době se zpracují v žaludku a dále pokračují do tenkého a tlustého střeva. Tam se ze střevního obsahu vstřebávají do krve všechny potřebné, ale i škodlivé látky. Tato krev pak putuje vrátnicovou žílou k zužitkování do jater.
Některé zpracované látky se zde ukládají do zásoby, ostatní jsou pokračují dále do krevního oběhu, a tak do celého vašeho těla. Proč jsou zdravá játra pro člověka tak důležitá a jak s tím souvisí ostropestřec mariánský?

Regenerace jaterní membrány

Ostropestřec je bylina – plod bodláku, s úžasnými schopnostmi při tvorbě nových buněk a regeneraci jater, tj. jaterní membrány. Ta má za úkol zachytit v krvi látky, které se vstřebaly přes stěny střev, ale pro náš organismus jsou nežádoucí. Pokud je poškozená játrová membrána, v krvi kolují látky jako konzervanty, potravinářská barviva, obecně známé jako volné radikály. Volné radikály vážou na sebe tuky a spolu se tak usazují. Tímto způsobem poškozená játra zvýšeně zachycují tuky a tukovatí a ucpávají se. Jejich úkolem by přitom mělo být zásobování výživových látek, které máme v přebytku, aby v době nouze dodala potřebné látky do krve.

Hospodaří s energií

Játra přeměňují (metabolizují) vstřebané cukry, tuky a bílkoviny, připravuji je k použití v organismu. Játra skladují energii a důležité látky (minerály, vitaminy) a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu a tvoří žluč.

Mají regenerační účinky

V játrech vznikají bílkoviny a další důležité látky – enzymy účastnící se na výrobě energie, hormony stimulující činnost ostatních orgánů a bílkoviny udržující rovnováhu tekutin v těle. Látky tvořené játry jsou základními složkami v procesu srážení krve.

Odstraňují jedovaté látky

Játra představují důležitou vstupní bránu do organismu, působí jako filtr, který z protékající krve odčerpává škodlivé nebo jedovaté látky.

Zásobují tělo živinami

Žluč vylučovaná do střeva ovlivňuje vstřebávání tuků a vstřebávání některých vitaminů. Žlučí játra navíc vylučují nadbytečné látky.

Balíčky s ostropestřcem v našem obchodě

Back To Top