Účinky ostropestřce na játra
Potraviny, léky i vitamíny po spolknutí projdou jícnem, v krátké době se zpracují v žaludku a dále pokračují do tenkého a tlustého střeva. Tam se ze střevního obsahu vstřebávají do krve všechny potřebné, ale i škodlivé látky. Tato krev pak putuje vrátnicovou žílou k zužitkování do jater.
Některé zpracované látky se zde ukládají do zásoby, ostatní jsou pokračují dále do krevního oběhu, a tak do celého vašeho těla. Proč jsou zdravá játra pro člověka tak důležitá a jak s tím souvisí ostropestřec mariánský?
Regenerace jaterní membrány
Ostropestřec je bylina – plod bodláku, s úžasnými schopnostmi při tvorbě nových buněk a regeneraci jater, tj. jaterní membrány. Ta má za úkol zachytit v krvi látky, které se vstřebaly přes stěny střev, ale pro náš organismus jsou nežádoucí. Pokud je poškozená játrová membrána, v krvi kolují látky jako konzervanty, potravinářská barviva, obecně známé jako volné radikály. Volné radikály vážou na sebe tuky a spolu se tak usazují. Tímto způsobem poškozená játra zvýšeně zachycují tuky a tukovatí a ucpávají se. Jejich úkolem by přitom mělo být zásobování výživových látek, které máme v přebytku, aby v době nouze dodala potřebné látky do krve.